SEK
Lägsta pris senaste 30 dagarna:
803 SEK
Du måste göra ett val
Artikelnummer: 109509
Eksemtäcke från Lippo i 100% polyester som skyddar mot sol och insekter, och på så sätt ger lindring vid sommareksem. Täcket är vattenavvisande och har god andasfunktion, vilket gör att hästen håller sig sval även varmare dagar.
Täcket är heltäckande och tas på genom att träs över hästens huvud. Stor magplatta med tre breda justerbara elastiska gjordar som fästs längs ryggbandet håller magplattan på plats. Bred elastisk tygdel mellan frambenen fäster magplattan i täcket, samtidigt som det skyddar den känsliga huden mellan frambenen. Hel hals med reglerbar resår runt nacke och hals. Stort svansskydd.
Resår runt hela nederkanten och rejäla benband i resår som knäpps på insidan av bakbenen. Dekorativt Lippo tryck på vänster bog. Lagningslapp medföljer. Tvätt 30 grader.
Observera att eksemhuva säljes separat!
Markera koden nedan, kopiera och klistra in på din blogg.
Ta gärna del av vårt nyhetsbrev. Det ger dig senaste nytt om produkter, erbjudanden och annat värt att veta.
I Härnösand hittar du vår välsorterade ridsportsbutik på Sälstensgränd 28. Vi har utrustning till alla ridhästar och dess ryttare, ponny, hopp, dressyr och Island.
© 2023 Firma Karin Åberg | Om cookies | Sitemap
Sälstensgränd 28, 871 33 Härnösand
Kundtjänst: 073-694 31 04
Karin: 070-584 96 38
E-post: info@sadlar.se
Onsdagar 12.00 - 17.00
Torsdagar 12.00 - 17.00